عملیات CIP شستشو ممبران در سیستم های RO واتر تک

عملیات CIP شستشو ممبران در سیستم های RO واتر تک

در سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس و آب شیرین کن هایی که به روش RO کار می کنند از فیلتر ممبران استفاده می شود . این فیلتر آلودگی آب های ورودی به سیستم را در لایه و غشای خود می گیرد و به مرور باعث گرفتگی فیلتر ممبران می شود . برای استفاده از فیلتر ممبران نیاز به شستشو دوره ای با فاصله زمانی مشخص می باشد.

شستشو ممبران سبب افزایش طول عمر ممبران و کارایی بهتر آن می شود. ذراتی که در فیلتر ممبران باعث گرفتگی می شوند ، ذرات کلوئیدی ، رسوبات و املاح محلول آب آلوده می باشد.

عملیات CIP برگرفته از سه کلمه CLEAN IN PLACE  به معنای شستشو در محل می باشد. که بدون جدا کردن از دستگاه سطح داخلی دستگاه ، مجراها ، تجهیزات، فیلترها و اتصالات سبب تمیزی دستگاه می شود.

مراحل شستشو در سیستم cip به روش زیر می باشد:

 1. استفاده از آب با فشار بالا
 2. شستشو با مواد قلیایی
 3. شستشو با آب
 4. شستشو با مواد اسیدی
 5. آبکشی با آب سرد

مراحل اسید شویی در ممبران های اسمز معکوس به صورت زیر می باشند :

 1. انتخاب محلول شستشو :
 • محلول شوینده اسیدی ممبران : حذف نمک های معدنی (مانند کربنات کلسیم ،ترکیبات فلزی ،اکسید فلزات ) و فولینگ های کلوییدی معدنی
 • محلول شوینده بازی ممبران : مواد آلی ، اجزا بیولوژیکی ، روغن ، رنگ و گریس از سطح فیلتر ممبران جدا می کند.
 1. پمپاژ با جریان آرام : آب درون پرشروسل را با یک فلوی خیلی آرام خالی می کنید و سپس محلول شستشو وارد پرشروسل می کنند.
 2. چرخش محلول شستشو
 3. خیس خوردن رسوبات
 4. پمپاژ با جریان بالا
 5. خنثی سازی

عوامل تاثیر گذار در عملیات CIP به شرح زیر می باشد :

 1. دمای محلول تمیز کننده ممبران : افزایش دما باعث شستشو بهتر و سریعتر ممبران می باشد.
 2. غلظت محلول تمیز کننده ممبران : میزان غلظت محلول در کیفیت تمیزی ممبران موثر می باشد. افزایش غلظت بیش از حد محلول سبب آسیب به غشای فیلتر ممبران می شود.
 3. زمان تماس محلول تمیز کننده با تجهیزات : افزایش مدت زمانی که محلول شستشو کننده با سطح فیلتر ممبران دارد سبب فرآیند هر چه بهتر عملیات CIP می شود.
 4. فشار پمپ در حین عملیات : هر چه مواد تمیز کننده با سرعت بیشتری وارد فیلتر ممبران شود ، سرعت شستشو فیلتر ممبران بیشتر می شود.
عملیات CIP شستشو ممبران در سیستم های RO واتر تک

عملیات CIP شستشو ممبران در سیستم های RO واتر تک

شرکت کاسپین ارتباط عرشیا کمپانی ccra پیشگام در ارائه خدمات آب و فاضلاب، طراح و سازنده انواع دستگاه های تصفیه آب اعم از خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی و تهیه و توزیع انواع فیلترهای کارتریج در اندازه های متفاوت و قطعات و لوازم یدکی، آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.

ccra با تامین قطعات ولوازم یدکی دستگاه تصفیه آب برند و انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب به صورت کاملا اصل و اورجینال و با کادری مجرب و کارآزموده در اسرع وقت آماده خدمت رسانی به صورت حضوری در محل شما مصرف کنندگان محترم , آمادگی خویش را اعلام می دارد.

جهت سفارش و خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب اینجا را کلیک نمایید.

جهت هرگونه سفارش و خرید با شرکت تماس بگیرید.

تلفن تماس۶۵۵۲۲۹۲۳-۶۵۵۲۲۹۶۳-۰۲۱

همراه۰۹۳۶۴۸۴۸۹۲۰-۰۹۱۲۲۹۷۲۰۹۱

مطالب مرتبط